Kolik očí má Tolstolobik z Kelťáku?
Jedno (32)
Dvě (11)



Novinky:
Vše podstatné, co se v týmu momentálně děje.

Kdo jsme:
Pár vět o našem rybářském týmu.

Fotky:
Fotky z našich akcí.

Jak se stát rybářem?:
Informace jak na to.

Montáže a uzly:
Návody, rady, postupy...

Rybolov, povolenky:
Rybolov na Mlynářském rybníku, povolenky, rybářský řád.

Odkazy:
Zajímavé odkazy na rybářské stránky.

© 2010-2024
Dolnobřežanská Bělice z.s.


Montáže a uzly

    Každý, kdo chce chytat ryby, si musí umět připravit rybářské vybavení, především rybářskou udici. Smontovat naviják s prutem, navinout vlasec na cívku navijáku a navázat vše potřebné na plavanou, na položenou či na jiné způsoby lovu. Tomu, co na vlasec prutu navážeme se říká montáž. Liší se podle toho, jak budeme chytat (na položenou, plavanou), na co budeme chytat (žížaly, boilies), nebo jaké ryby budeme chytat (bílou rybu, dravce). Montáží existuje celá řada, každý rybář má většinou své oblíbené, zaručeně úspěšné, na které nedá dopustit. Zde si ukážeme pár základních montáží, které Vám ze začátku budou bohatě stačit. Všechno si názorně ukážeme i během zimy ve škole.

Základní pojmy Uzly Montáže

Kmenový vlasec: Hlavní vlasec navinutý na cívce navijáku. Může to být buďto vlasec, tzv. monofil, nebo pletenka, ta je ale zhruba 3-krát dražší, takže si zatím vystačíme s vlascem. Používají se různé průměry, velikosti se udávají v setinách milimetru, čím menší a opatrnější ryby lovíme a čím citlivější techniku lovu používáme, tím menší průměr vlasce si vybereme. Do začátku si vystačíme s vlascem 0,20mm na plavanou a 0,25mm na položenou. Pokud máme jeden prut a naviják, zvolíme vlasec o průměru 0,25mm.

Návazec: Poslední část udice, montáže, zpravidla za obratlíkem. Skládá se z návazcového vlasce a z háčku. Návazcový vlasec volíme buďto stejného, nebo o něco menšího průměru, než je vlasec kmenový. Menší průměr volíme proto, abychom obelstili i opatrnější ryby a také proto, že v případě vázky se nám přetrhne slabší vlasec, tedy ta část až za obratlékem a zbytek montáže (zpravidla tu dražší část) vytáhneme ven z vody.

Háček: Na háček se nastražuje návnada a chytne se na něj ryba, je přivázán na konci vlasce (návazce), máme háčky jednoduché, dvojháčky, trojháčky, různé velikosti, různé tvary, s očkem nebo s lopatkou, s protihrotem nebo bez protihrotu. Velikost háčku volíme podle toho, jakou rybu chceme chytat.




Obratlík: Většinou dvě očka spojená válečkem tak, aby se mohla volně otáčet kolem osy, vyrábějí se obratlíky různých velikostí, s karabinkou, bez karabinky atd., čím větší obratlík, tím větší nosnost.


Olůvko: Olůvka se používají jako zátěž, aby nám nástraha ležela u dna a neodnášel ji proud a také proto, abychom mohli svou nástrahu hodit dál od břehu. Olůvka děléme na průběžná s dírkou uprostřed a na olůvka s očkem na zavěšení na vlasec. Olůvka se vyrábí různých tvarů a hmotností dle toho, na jaké vodě budeme chytat (řeka, rybník) podle toho jaké je tam dno, proud atd.


Gumová zarážka: Gumová kulička, složící jako zarážka, někdy se používá i korálek, se navléká na kmenový vlasec před obratlík, aby chránila před poškozením uzel, kterým je obratlík připevněn. Kdyby tam zarážka nebyla, uzel by se mohl poškodit krmítkem nebo olůvkem. Není pro každého samozřejmostí, ale měla by být, pokud se chcete vyhnout nepříjemnému překvapení v podobě utržení ryby s celou koncovou sestavou. Častěji ale dochází k utržení koncové sestavy už při nahození a to jen díky tomu, že uzlík, který spojuje obratlík s kmenovým vlascem, nebyl dostatečně chráněný.


Krmítko: Krmítko umisťujeme do montáže většinou místo olůvka, dáváme do něj krmicí směs, kterou takto dopravíme na dno do blízkosti nástrahy. Krmící směs se postupně uvolňuje z krmítka do vodního sloupce a přilíká ryby k našemu háčku. Krmítka existují v mnoha tvarech a velikostech a mají v sobě různé zátěže aby i po té, co se z krmítka vyplaví všechna návnada, zůstala celá montáž u dna. Krmítka se dále dělí podle toho, zda je dáváme doprostřed montáže (průběžná) nebo na konec (koncová).




Závěs krmítka: Průběžný závěs krmítka použijeme pro přichycení feederového krmítka k hlavnímu vlasci. Umožní nám to krmítka měnit, aniž bychom museli celou montář převazovat. Použít se dá i obratlík s karabinkou. Průběžný závěs může být doplněn prúchozí trubičkou, která zabraňuje zamotání návazce do kmenového vlasce a do krmítka.


Splávek: Splávek je signalizátor záběru, který se používá při lovu na plavanou. Plave po hladině a jeho pohyb do strany, případně potopení, nám signalizuje záběr ryby. Splávky se vyrábějí v různých tvarech a velikostech. Splávek musí být vyvážen, aby stál a ryba ho lehce stáhla pod vodu. Hmotnost zátěže (bročků) potřebná k jeho vyvážení bývá vytištěna na těle splávku.


Bročky: Bročky jsou malá olůvka sloužící k vyvážení splávku při lovu na plavanou, nebo se použivají jako zarážka na vlasci, pokud chci zabránit například krmítku aby se mi moc nepohybovalo po kmenovém vlasci směrem ke špičce prutu. Bročky nemají dírku, ale jsou nařízlé a vlasec se do nich vloží a broček se zamáčkne na vlasec. Je potřeba mít bročky různých velikostí, většinou se prodávají v sadách s různou gramáží.


Uzel na háček s očkem:



  1. Provlékneme vlasec očkem háčku a nad ramínkem háčku vytvoříme smyčku.




  2. Jejím středem uděláme několik úhledných ovinů, zachycujících zároveň ramínko i vlasec.




  3. Konec vlasce protáhneme smyčkou u obloučku háčku.




  4. Navlhčený uzel tahem dotáhneme, usadíme u očka háčku a přebytečný konec odstřihneme.

Uzel na háček s lopatkou:



  1. Háček s lopatkou uchopíme do ruky a druhou rukou uděláme mezi prsty očko, které přiložíme k háčku.









  2. Poté tu smyčku směrem k lopatce zhruba 6× obtočíme koncem vlasce a na závěr protáhneme očkem u obločku háčku.







  3. Navlhčený uzel tahem dotáhneme, usadíme u lopatky háčku a přebytečný konec odstřihneme.

Uzel obratlíkový:



  1. Konec vlasce prostrčíme skrz očko (kroužek) a omotáme zhruba 8 krát kolem osové části vlasce.




  2. Na závěr konec vlasce protáhneme vzniklou smyčkou u očka.



  3. Navlhčený uzel tahem dotáhneme, usadíme na očku a přebytečný konec odstřihneme.

Smyčka na návazec:

Tento uzel lze použít pro připevnění návazce k obratlíku. Hodí se například pokud chceme střídat návazce, protože takto vytvořenou smyčkou lze návazec na obratlík stejně tak rychle přivázat jako odvázat, aniž by se návazec poškodil. Jak se návazec spojí s obratlíkem je patrné z dalšího obrázku.



  1. Na vlasci vytvoříme delší ohyb a na něm uděláme obyčejný nedotažený uzel.













  2. Vzniklou smyčku jestě jednou protáhneme uzlem.







  3. Navlhčený uzel tahem dotáhneme a přebytečný konec odstřihneme.

Spojení obratlíku a návazce se smyčkou:



  1. Smyčku návazce protáhneme očkem obratlíku.






  2. Navázaný háček prostrčíme smyčkou v očku obratlíku a celá návazec tudy protáhneme.




  3. Na očku obratlíku vznikne tzv. liščí smyčka.

Rapala uzel:

Uzel pro přívlačové nástrahy určený k vázání do očka. Používá se pro lov dravých ryb na vázání jakékoliv umělé nástrahy vyžadující chod ve volné smyčce. Po dotažení vytvoří smyčku a umožní nástraze volný pohyb. Vhodný zejména na přívlačové nástrahy, které pevným spojením s vlascem ztrácí svůj chod. Více naleznete na MRKu.


  1. Na vlasci vytvoříme oko, je třeba nechat dostatečně dlouhý volný konec, který následně protáhneme očkem nástrahy.




  2. Volný konec protáhneme okem na vlasci a následně směrem od nástrahy vytvoříme zhruba 6 ovinů.




  3. Po ovinutí volný konec opět protáhneme volným okem a následně ještě zpět okem nově vzniklým z předešlého protažení. Uzel je potřeba lehce namočit, aby při dotahování nedošlo ke zbytečnému narušení struktury vlasce.

Montáž na plavanou

Na plavanou bychom měli používat vlasce menších průměrů. Máme-li kmenový vlasec větší (0,20 - 0,25mm) použijeme slabší vlasec pro návazec (0,14 - 0,18mm) a přidáme do montáže obratlík pro přidělání návazce (varianta vpravo). Pokud máme kmenový vlasec 0,16 - 0,20mm, nemusíme návazec použít a háček přivážeme přímo na kmenový vlasec (varianta vlevo). Na vyvážení splávku použijeme bročky. Na splávku bývá napsaná hmotnost, která je k vyvážení splávku potřeba (například 2 gr). Pokud tomu tak neni, musíme postupně přidávat bročky a zkoušet, zda splávek již drží ve vzpřímené poloze. Pokud jste použili montáž s obratlíkem, nezapomeňte, že i on něco váží.

Montáž na položenou - průběžná bez krmítka

Jedná se o nejjednodušší montáž na položenou, jaká existuje. Průměr vlasců závisí od toho, jakou rybu jdeme lovit. Na našem rybníku si vystačíme s kmenovým vlascem 0,20 - 0,25mm silným, návazec 0,18 - 0,20mm.

Montáž na položenou - průběžná se spirálovým krmítkem

Stejná montáž jako ta předchozí, akorát místo olůvka je průběžné spirálové krmítko se zátěží. Průměr vlasců závisí od toho, jakou rybu jdeme lovit. Na našem rybníku si vystačíme s kmenovým vlascem 0,20 - 0,25mm silným, návazec 0,18 - 0,20mm.

Montáž na položenou - průběžná s feederovým krmítkem

Montáž je opět podobná te předchozí, akorát použijeme feederové krmítko, které můžeme na kmenový vlasec zavěsit několik různými způsoby. Můžeme ho přímo navlěknout na vlasec, ale to nebudeme moci krmítko měnit, když zjistíme, že bychom potřebovali třeba větší zátěž, nebo větší krmítko abychom mohli do vody posílat více krmiva. lepší je přidělat krmítko přes karabinku. Použít můžeme obratlík s karabinkou, nebo průběžné závěsy (s trubičkou nebo bez) pro tento účel přímo vyráběné. Průměr vlasců závisí od toho, jakou rybu jdeme lovit. Na našem rybníku si vystačíme s kmenovým vlascem 0,20 - 0,25mm silným, návazec 0,16 - 0,20mm.